Az alvásunk ciklusát irányító melatonin nevű hormon szervezetünk természetes altatójaként funkcionál, termelődése pedig attól függ, hogy retinánkon keresztül mennyi fény ér bennünket. Minthogy a mesterséges fény megjelenése előtt a hold volt az egyetlen természetes fényforrás, amely képes volt stimulálni alvási ciklusunkat, adja magát a kérdés, hogy a televíziókészülékeken és okostelefonokon túl vajon a telihold milyen hatással van a ma emberének alvására?

A témát a seattle-i Washington Egyetem kutatói vizsgálták, akik többszáz önkéntes bevonásával próbáltak választ találni arra, hogy a holdciklus változása képes-e befolyásolni az ember alvását. A kérdés annak tükrében még érdekesebb, hogy az iparosodással együtt megváltozott alvásmintázatot, illetve az alvás minőségét számos kutatás vizsgálta, s közülük sok a mesterséges fény (a közvilágítás, az otthoni világítás, vagy éppen a képcsövek, monitorok és kijelzők) ’felelősségét’ fogalmazta meg, elvonva ezzel a fókuszt a természetes fényforrásokról.

A vizsgálat további érdekessége, hogy a bevont önkéntesek a mesterséges fényhez való hozzáférésük alapján két csoportra lettek bontva: míg az egyik csoportba Argentína egyik legnagyobb őslakos közösségének tagjaiból verbuváltak résztvevőket, addig a másik csoportba kivétel nélkül (seattle-i) városlakók kerültek. Mivel az argentín őslakosok egy része még napjainkban is elektromos áram, így mesterséges fényforrások használata nélkül él, a két mintázat elvben képes volt megmutatni azt, hogy a holdciklus miként befolyásolja az iparizált/urbanizált és a természeti ember alvását.

A résztvevők csuklójára erősített aktivitásmérők adatainkat feldolgozása után a vizsgálat egyértelműen megállapította, hogy az ember alvása igazodik a holdciklushoz. Mindkét mintában megállapítható volt ugyanis, hogy a telihold előtti napokban az alvásidő csökken, s az egyre fényesebb éjszakákkal együtt az alvás megkezdésének időpontja is kijjebb tolódik. Ugyanakkor a jelenség, a holdfázis-hatás amplitudója látványosabban jelenik meg a mesterséges fényforrást nem alkalmazó közösségekben, hiszen míg a modern ember az általa használt elektromos eszközökkel képes volt meghosszabbítani az este aktívan tölthető részét, addig az etekintetben elmaradottabb népek ehhez csak 29 naponta kapnak a természettől segítséget. És ezzel – azaz a világossággal – élve többet vadásznak, halásznak, vagy éppen aktívabb közösségi életet élnek.  

Amennyiben más matracot vagy épp boxspring ágyat, tömörfa ágyat illetve hotel ajánlatot keresne,
ebben az esetben kérem látogasson el másik áruházunkba a MatracOrszág Webáruházba és nézze meg egyedi kínálatunkat.
Tovább a webshopra!
Logo