Az elektronikai eszközök mellőzése
Wifi, Számítógép monitor, Tv, Okostelefon és a többi. Ezek mind olyan eszközök, amelyek ma már folyamatosan a közelünkben vannak, segítenek és szórakoztatnak minket a mindennapokban. Nem is gondolnànk, hogy mennyire súlyos mértékben ronthatják az alvásunk minőségét. Ugyanis úgynevezett kék fényt bocsájtanak ki magukból, amely ugyan a nap sugarában is megtalálható és napközben, kis mennyiségben még pozitív hatásai is vannak, például stimulálja az idegrendszert és éberebbé tesz. Viszont éjszaka álmatlansághoz, sőt egyenesen az alvás minőségének romlásához vezethet. Már azzal is sokat tehetünk a pihentető alvásunk érdekében, hogyha ezeket az eszközöket éjszakára áramtalanítjuk, kikapcsoljuk, illetve elalvás előtt 1-2 órával, inkább már nem is használjuk. Válasszunk inkább egy jó könyvet a kütyük helyett!
Beszűrődő fények kiiktatása
Húzzuk le a redőnyt, sötétítsünk be a szobában vagy akár kifejezetten alváshoz tervezett szemfedőt is viselhetünk. Hasonlóan a kék fényhez, az ablakon beszűrődő utcai világítás, az elhaladó autók lámpájának fénye mind-mind megzavarhatják a normál alvási ciklusunkat. Ennek következtében nem tudjuk elérni a legpihentetőbb, mély alvási ciklust, mert bár a szemünk épp csukva van, de mindeközben érzékeli a körülöttünk lévő fényeket, ezért a testünk úgy érzékelheti, hogy nappal van. Sokszor ez az oka annak is, hogy vannak olyan napok, amikor úgy ébredünk fel reggel, hogy levertek vagyunk és még fáradtabbak, mint amikor lefeküdtünk, szinte mintha semmit sem aludtunk volna.
Ne edd tele magad lefekvés előtt
Gyerekként sokszor hallhattunk ezt a jó tanácsot szüleinktől is, de akkor még nem értettük, hogy miért mondják ezt nekünk. Ugyanis ha elalvás előtt lakomát csapunk, ráadásul alacsony tápanyagtartalmú, szénhidrát dús ételeket eszünk, akkor a testünk ahelyett, hogy az alvásra és a regenerációra tudna koncentrálni, az emésztésre fogja fordítani az energiáját. Gyakran a kiadós, esti vacsoráink lehetnek a felelősek a kellemetlen rémálmainkért is. Fogyassz inkább könnyebb ételeket elalvás előtt, mint például egy nagy tál friss saláta vagy joghurt.
Mindig ugyan abban az időpontban kelj és feküdj
Ha ezt a tippet betartod, akkor néhány hét alatt a tested átáll erre a rendszerre és már magától jelezni fog, hogy elérkezett a lefekvési idő. Bármennyire is nehéz, viszont annál fontosabb, hogy hétvégén, is ragaszkodj ehhez a szokáshoz!
Alakíts ki egy saját esti rutint
Egy állandó rutin kialakítása sokat segít abban, hogy lélekben is rá tudj hangolódni a lefekvési időre. A sikeres emberek kilencven százaléka alkalmaz valamilyen esti rutint lefekvés előtt. Vegyél egy hatalmas forró zuhanyt fogyassz el egy csésze elalvást segítő gyógynövény teát, meditálj vagy akár olvass pár sort a kedvenc könyvedből. Ez kellően felkészít majd a lefekvésre. Ha ezek megszokássá válnak, nagyban megkönnyítik majd az életed. Próbáld ki!
Vesd papírra a gondolataidat
Ugye veled is sokszor előfordult már, hogy miután befeküdtél az ágyba, folyamatosan csak kattogott az agyad egy-egy problémán, a másnapi teendőkön vagy akár pont akkor jutott eszedbe egy „világmegváltó ” ötlet? Ilyenkor ragadj meg egy papírt és egy tollat és írj ki magadból mindent, ami épp a fejedben van. Sokkal könnyebb lesz utána. Ha végeztél vele, tedd az éjjeli szekrényre és reggel, amikor kinyitod a szemed, az a papír akkor is ott lesz és vissza tudsz térni rá.
Optimális hőmérséklet és tiszta levegő
Gondoskodj a megfelelő hőmérséklet kialakításáról még mielőtt lepihennél és hidd el, fényévekkel kipihentebben és üdébben fogsz felébredni másnap reggel. Szakemberek szerint a legkedvezőbb hőmérséklet 18 és 20 fok körül van. Ha az időjárás engedi, akkor a legjobb nyitott ablaknál, friss levegőben aludni. Így a hőmérsékletet is kedvedre tudod szabályozni.